Без вихідних 8:30-21:00
Електронний гарантійний талон

 UA
 RU
Вам передзвонити за 30 сек?
Оформити заявку!
Тицни на номер щоб зателефонувати

Чи можна не платити комуналку під час війни?




З початку повномасштабного вторгнення заборгованість українців за комунальні послуги зросла на 21,8%. В цій статистиці агреговані дані за світло, воду, тепло, газ, вивіз сміття і послуги з управління багатоквартирним будинком.

З однієї сторони ситуація більш ніж зрозуміла: намагаючись врятуватися, останнє про що люди думали - про погашення існуючих боргів і оплату поточних рахунків. Але якщо подивитися на це питання під іншим кутом, то комунальники виконують свою роботу, енергетики ліквідують наслідки ворожих атак… і є мешканці чи немає - але в квартиру поступає опалення (завдяки чому в помешканні не прогресує грибок та пліснява, труби залишаються в належному стані). Тому питання “Платити чи не платити?” для багатьох українців переходить в формат одвічного риторичного “Бути чи не бути?”

 

То Чи можна не платити за житлово-комунальні послуги під час війни? Що говорять закони?

Згідно чинного законодавства споживач зобов’язаний сплачувати комунальні послуги - навіть якщо він не перебуває на теренах України. Однак Кабінет Міністрів постановою від 5 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» на офіційному рівні сформував деякі “але”. Данна постанова забороняє:

  • нараховувати та стягувати штрафи, інфляційні нарахування, річні проценти, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги;
  • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
  • стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій.

Тобто, якщо ви знаходитесь за межами України та/або неспроможні сплатити рахунки - пені вам ніхто не нарахує і газ/воду не відріже. Але, разом з тим, воєнний стан не звільняє громадян України від сплати за комунальні послуги - плата нараховується, і після закінчення воєнного стану ви змушені будете погасити всі борги.

 

А можна не платити?

В даній ситуації найлегше тим, хто в свій час встановив лічильники на воду і на газ. Оскільки ви сплачуєте лише за фактично спожитий обсяг послуг - то ці платіжки у вас мають бути “по нулям”. Єдине, що ви маєте робити - своєчасно передавати показники лічильників (навіть якщо споживання немає і, відповідно, дані на приладах виміру лишаються без змін).

На сьогоднішній день ви можете передавати свої показники з будь-якого кінця світу - хоч з України, хоч з Австралії.

 

 

Інша справа - загальні послуги. Опалення та послуги з управління багатоквартирним будинком ви сплачуєте вне залежності вашої присутності чи відсутності в помешканні. Всі послуги крім сміття. Згідно статті 7 закону "Про житлово-комунальні послуги" (що діяла ще до введення в Україні воєнного стану), якщо споживач понад 30 днів не жив у своїй квартирі чи будинку, він має право не сплачувати певні житлово-комунальні послуги.

 

Покрокова процедура - як зменшити вартість послуг ЖКГ

  1. Громадянин (особисто або через представника з нотаріально посвідченим дорученням) звертається до постачальників комунальних послуг.
  2. В зверненні має бути заява та відповідні документи, що підтверджують факт відсутності людини в даному помешканні.

В умовах війни на початку масового виїзду українців за кордон представників постачальників комунальних послуг “задовольняли” і листи зі скан-копіями документів. Але оскільки немає чіткого визначення як і що має надавати споживач, в розгляді такого листа вам можуть просто відмовити.

Документальне підтвердження - то окремий квест

В своїй роботі комунальники апелюють до норм п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону «Про житлово-комунальні послуги», а там конкретно не сказано які документи має пред’явити споживач. От і виходить що в одному випадку достатньо довідки з навчального закладу або роботи, в іншому - копії довідки ВПО, а дехто приймає заяву і з ксерокопією сторінки паспорта з відміткою про перетин кордону України.

Безпрограшний варіант - довідка, видана на підставі акта, підписаного не менш як трьома сусідами, про те, що в квартирі ніхто не проживає. Це документальне підтвердження активно приймалось до розгляду ще задовго до початку війни.

 

Як замовити перерахунок за житлово-комунальні послуги “заднім числом”

За законом це можливо - посилайтесь на п. 5 частини другої статті 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» і на Постанову Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року № 151 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання». Ви маєте право подати заяву (чи скаргу) на перерахунок - а виконавець зобов'язаний провести перерахунок в термін не більше одного місяця. При цьому не важливо чи є у вас борги за комуналку, чи їх немає.

 

Увага мешканцям зруйнованих будівель!

Статистика невтішна - з початку повномасштабного вторгнення понад 4 млн українців втратили свої домівки. Житло зруйноване вщент або пошкоджене настільки, що його неможливо відновити шляхом проведення капітального ремонту, реконструкції. В

2022 році час від часу в СМІ пролітали новини, що багатоквартирного будинку немає, а людина вимушена оплачувати комунальні послуги. На сьогоднішній день подібна ситуація неможлива: по житлу, яке було зруйноване внаслідок воєнних дій, ніхто не має права стягувати заборгованість за комунальні послуги. Але споживач має офіційно повідомити відповідні структури про факт руйнування житла. Цей документ дозволить надалі розраховувати розмір збитків, щоб добиватися компенсації.


Популярные услуги:

сантехнік
Домашній майстер
Close
Чудо існує - потрібно лише повірити :) Підпишись на Telegram або Viber бот, Загадай бажання – та отримай* 500грн на виконання мрії!